Pro školy

Francouzské centrum UP nabízí:

  • možnost exkurzí či workshopů pro žáky ZŠ a SŠ (nutno domluvit předem na chromeckovatereza@gmail.com)
  • « Rendez-vous à la française » – fórum studijních a pracovních příležitostí s francouzštinou
  • propagační materiály, např. prezentace pro učitele FJ určená žákům, rodičům, ředitelům škol či propagační video programu Rok ve Francii
  • filmové projekce pro školy

Nabídka filmových projekcí pro školy pro školní rok 2021/2022

 

Francouzské centrum UP Olomouc nabízí možnost filmových projekcí pro žáky ZŠ a SŠ s následným workshopem zaměřeným na jazykové aktivity vycházející z promítaného filmu. Školním projekcím jsou vyhrazena páteční dopoledne, konkrétní termín je možno domluvit na francouzskecentrum@upol.cz.

Nikdo mě nemá rád / Les quatre cents coups (1959, v původním znění s českými titulky)
Francouzský širokoúhlý film průbojného režiséra Francoise Truffauta Nikdo mne nemá rád, je jedním z charakteristických děl tzv. nové vlny francouzské kinematografie. Zachycuje bludný životní kruh třináctiletého pařížského chlapce. Ukazuje nebezpečná úskalí chlapeckého dospívání, která sice dobře znají pedagogové a sociologové, ale která obvykle přehlížejí ti, kdož by měli nejspíše podat dítěti pomocnou ruku – jeho rodiče. Truffaut využívá na mnoha místech autobiografickou metody a snad právě díky ní nabylo jeho dílo tak pronikavé síly a působivosti. Jeho film je krutou obžalobou společnosti, v níž dítě vyrůstá bez lásky, společnosti, která zavírá třináctiletého chlapce společně s prostitutkami a v nápravném ústavu s ním zachází jako s tím nejsprostším dospělým zločincem. (upravený text distributora)

 

Amélie z Montmartru / Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001, v původním znění s českými titulky)
Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět. Když pak jednoho dne objeví člověka sbírajícího u nádražních fotoautomatů zahozené podobenky cizích lidí, Amélie se zamiluje. Trvá to ale ještě nějaký čas, než se seznámí s Ninem a než mu dovolí rozšifrovat její tajemné zprávy. (oficiální text distributora)

 

Slavíci v kleci / Les Choristes (2004, v původním znění s francouzskými titulky)
Slavný dirigent Pierre Morhange se vrací do Francie na matčin pohřeb. Setkává se tu s dávným spolužákem Pépinotem, který mu řekne, že také jejich učitel hudby už zemřel. Učitelův deník vrací Pierra do starých časů: píše se rok 1949 a talentovaný Clément Mathieu přijímá místo v internátní chlapecké škole, jejíž chovanci - divocí, problematičtí chlapci, často sirotci - rozhodně nejsou studenty ochotnými pronikat pod jeho vedením do křehkých tajemství hudby. Tyranský ředitel školy Racin se domnívá, že na žáky platí jen přísnost. Clément se však rozhodne, že vsadí na metody, které jsou blízké jeho srdci. Oříškem se pro něj stává právě Pierre Morhange, chlapec s ďábelskou povahou, ale andělskou tváří - a nádherným hlasem. Ten stojí v samém středu učitelova boje o duše ztracených chlapců a krásu světa. Mathieu začíná prostřednictvím magického světa hudby měnit životy svých svěřenců navždy. (oficiální text distributora)

 

Mezi zdmi / Entre les murs (2008, v původním znění s českými titulky)
Žáci střední školy v jedné z problematických pařížských čtvrtí vedou dialogy s učitelem prosazujícím neobvyklé výchovné metody. Film byl natočen dle autobiografického románu Francoise Bégaudeaua, který si také společně se skutečnými učiteli a žáky ve filmu zahrál. Film získal Zlatou palmu na filmovém festivale v Cannes. (oficiální text distributora)

 

Nedotknutelní / Les Intouchables (2011, v původním znění s českými titulky)
Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy - najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočekávaným a hlavně „nedotknutelným“, přesně takovým se stane jejich přátelství… Komedie s dramatickou zápletkou o tom, že ani od krku po prsty u nohou nepohyblivý člověk odkázaný na pomoc druhých, nemusí ztratit smysl života. A o tom, že i nejméně pravděpodobné spojení melancholického multimilionáře a extrovertního recidivisty může humorně zapůsobit na diváka a může se z něj stát kasovní trhák. (oficiální text distributora)