Festival Bonjour Olomouc 2022

Bonjour Olomouc je festival francouzské kultury spolupořádaný Francouzským centrem UP a Muzeem umění Olomouc ve spolupráci s různorodými partnery, který umožňuje příznivcům francouzštiny a milovníkům francouzského kulturního bohatství nasát něco z francouzské atmosféry přímo v hanácké metropoli.

Záštitu nad třetím ročníkem festivalu převzali rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Alexis Dutertre.

PO | 14. 3. | 19.00

MOZARTEUM - ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM

vstupné 150/100 Kč

OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU BONJOUR OLOMOUC

JB & BLANK
Koncert Jarmily Bekové a kapely Blank
Úvodní koncert 3. ročníku festivalu Bonjour Olomouc se ponese ve znamení barevné mozaiky současného francouzského popu okořeněné jazzovým a latino feelingem. Těšit se můžete i na klasický šanson v jazzovém provedení. Zpěvačku, skladatelku a profesorku francouzské sekce Slovanského gymnázia Jarmilu Bekovou doprovodí olomoucká kapela Blank.

Po programu drobné občerstvení


ÚT | 15. 3. | 17.00

GALERIE BIBLIO + SÁL VOLNÉHO VÝBĚRU VKOL

vstup zdarma

Zahájení výstavy

OLOMOUC A FRANCIE

Panelová prezentace, která vznikla na ZŠ sv. Voršily v Olomouci, stručně představuje tradici česko-francouzských kontaktů v Olomouci. Výstavka bude zahájena besedou se členy spolku Zámeckého týmu Dlouhá Loučka usilujícího o záchranu maleb francouzských válečných zajatců ze zámku v Dlouhé Loučce i zámeckého objektu samotného. Výstava potrvá do 29. 3.
Rezervace místa na:  www.vkol.cz/akce-a-udalosti


ST | 16. 3. | 10.00–17.00

GREEN BAR

gastronomie, francouzské speciality

OBĚD S VŮNÍ FRANCIE

Un menu français charmant, c’est ce qui vous attend!
Čekají na vás speciality, které jinak ochutnáte pouze a jen ve Francii. Těšit se můžete mimo jiné na saucisse Filiteuse de seitan aux noix et olives, na vegetariánský Cordon bleu, na Haricots blancs à la bretonne nebo na Compote de légumes de Bourgogne au fenouil. Ze sladkých jídel vás možná nalákáme na Crêpes au chocolat cuites au four avec arôme d’orange et de cannelle nebo na klasickou mousse au chocolat blanc aux cerises. Připravený bude jak bohatý buffet de salades tak i tematické dezerty a slané dobroty. To vše a mnoho dalšího vás čeká v olomouckém Green Baru.


ST | 16. 3. | 17.30 a 20.00

KINO METROPOL

vstupné 140/100 Kč

Filmová projekce současného francouzského filmu v originálním znění s českými titulky.

PŘES HRANICI (2021)

Vyrabovaná vesnice, rodina na útěku a dvě ztracené děti na cestách exilu... Kyona a Adriel se pokouší uniknout těm, kteří je pronásledují, a dosáhnout země s mírnějším režimem. Během iniciační cesty, která je povede od dětství k dospívání, projdou složitými zkouškami od těch smyšlených až po ty skutečné, aby dospěli k cíli.

OLGA (2021)

Rok 2013. Patnáctiletá gymnastka váhá, zda odjet do Švýcarka, kde se má připravovat na mistrovství Evropy a olympijské hry, nebo zůstat na Ukrajině a sledovat dění na Majdanu, o němž informuje její matka, novinářka.


NE | 20. 3. | 15.00–16.30

CENTRUM OLOMOUCE

zdarma

Tematická vycházka

FRANCOUZSKÉ STOPY V OLOMOUCI

Komentovaná vycházka do centra města přiblíží místa a osobnosti spjaté s česko-francouzskými vztahy v Olomouci. Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne frankofonie.
Sraz zájemců u orloje na Horním náměstí v 15 hodin. Kapacita jedné vycházky je 15 osob. Dle zájmu lze přidat další termíny.
Rezervace místa na:  www.vkol.cz/akce-a-udalosti


PO | 21. 3. | 19.00

MOZARTEUM MUZEA UMĚNÍ OLOMOUC

Studentské divadlo

VLNA / LA VAGUE

Divadelní zpracování stejnojmenného románu Todda Strassera.
Divadelní hra studentského souboru Česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia je adaptací románu Vlna. Příběh vychází ze skutečného experimentu, který se odehrál v USA v 70. letech 20. století. Učitel historie Ben Ross vytvoří experimentální hnutí s výrazným heslem: „Síla skrze disciplínu, síla skrze komunitu, síla skrze akci“, aby svým žákům přiblížil mechanismy nacismu. Atmosféra poklidné střední školy se během několika dní promění v totalitní mikrokosmos: studenti se s děsivou poslušností vzdávají své svobodné vůle, aby plnili příkazy svého nového vůdce, který je sám zcela ovládán jeho charakterem. Jaký šok by mohl být natolik silný, aby probudil jejich svědomí a ukončil slepé naplňování hesla hnutí?
Představení ve francouzském jazyce s českými titulky.

Obsazení:
Petr Prucek (Ben Ross)
Klára Doleželová (Laurie Saunders)
Soňa Zaoralová (Amy Smith)
Simon Ševčík (David Collins)
Vojta Jedzok (Brian Ammon)
Barbara Ziková (Kelly)
Jakub Štýbnar (Robert Billings)
Lucie Menyhardová (Alex Cooper)
Režie a scéna: Vladimír Antonin Bláha


PO | 21. 3. | 15.00–17.00

FRANCOUZSKÉ CENTRUM UP

vstup zdarma*

Francouzská konverzace

SPEAK-DATING A KREATIVNÍ „FRANCOUZSKÝ KOUTEK“ PRO DĚTI

Jedinečná možnost naučit se nové francouzské fráze, popovídat si s rodilými mluvčími a vychutnat si lahodnou kávu. Zatímco rodiče konverzují, pro děti je připraveno výtvarné tvoření, zábavné kvízy a hravé učení se prvních slůvek ve francouzštině.


ÚT | 22. 3. | 17.00

FILMOVÝ SÁL UMĚLECKÉHO CENTRA UP (KONVIKT)

vstup zdarma*

MODERNÍ FRANCOUZSKÁ GROTESKA

Filmový maraton věnovaný tvorbě Jacquese Tatiho

Prázdniny pana Hulota / Les Vacances de monsieur Hulot (1953) 1h23
Pan Hulot se vydává na rekreaci do poklidného přímořského letoviska, aby si zde užil prázdniny. Má ale talent na průšvihy a nikdo ve vzdálenosti menší než sto metrů jich není ušetřen. Tatiho brilantní komedie má blízko ke klasické němé grotesce jak užitím gagů, tak zacílením na sociální problematiku. Jeho režie však není triviální; scény jsou popracované a plné očekávání následujícího děje, často kořeněného přesnou dávkou černého humoru. (levneknihy.cz)

 Škola pošťáků / L’école des facteurs (1947) 16 min
V tomto krátkém filmu nám Tati poprvé představuje postavu pošťáka Françoise, který se snaží dělat svou práci co nejrychleji. O dva roky později je mu tento krátkometrážní snímek inspirací pro jeho první celovečerní film Jede, jede poštovský panáček / Jour de fęte, kde se s pošťákem Françoisem setkáváme znovu.

 Můj strýček / Mon oncle (1958) 1h50
Pan Hulot bydlí ve staré lidové čtvrti, kde po ulicích ještě pobíhají psi a lidé si najdou čas, aby se vedle pozdravu zastavili na kus řeči. Sestra pana Hulota naopak bydlí v moderní přepychové čtvrti, kde její manžel, bohatý průmyslník, postavil technicky špičkově vybavenou supermoderní vilu odcizeného, vesměs nepraktického designu. Pan Hulot chodí navštěvovat svého devítiletého synovce Gérarda, pro kterého jsou jejich výlety na předměstí doslova rájem, může si hrát a vymýšlet nezbednosti s ostatními dětmi. Proto je třeba nezdárného synka po návratu domů ihned umýt a řádně vydezinfikovat. Přepychem spoutaným rodičům se tato ”výchova” vůbec nelíbí. Otec Gérarda zařídí panu Hulotovi práci. Ale ten do zmechanizovaného světa vnáší jen chaos a nepořádek, a to v prostředí, kde je vše na tlačítka a na vnější efekt, rozhodně nesvědčí. (oficiální text distributora)

Promítání všech tří filmů v původním znění s českými titulky.
Drobné občerstvení před posledním představením.
Po posledním představení kvíz o ceny!


ST| 23. 3. | 17.00

SÁL VOLNÉHO VÝBĚRU VKOL

Přednáška

FRANCIE LITERÁRNÍ

Hudebně-literární pásmo přiblíží francouzskou literaturu pohledem literárního vědce a básníka doc. Františka Všetičky.
Rezervace místa na: www.vkol.cz/akce-a-udalosti


ST | 23. 3. | 19.00

DIVADLO NA CUCKY

vstupné 190/140 Kč

Inscenace inspirovaná tvorbou Marguerity Durasové

ZKÁZA TOTÁLNÍHO MYŠLENÍ

Ženské mýty a obsese podle Marguerity Durasové.
Inscenace Zkáza totálního myšlení kritizuje potřebu absolutizovat a zevšeobecňovat pozitivní i negativní fenomény ženského obrazu ve společnosti. Inspiračním materiálem pro inscenaci jsou rozhovory s Marguerite Durasovou zaznamenané v díle Hmatatelný život v překladu Anny Kareninové. Divadelní adaptace volně v provokativních obrazech na hranici poezie, intimity a vulgárnosti odhaluje nesnesitelný prostor svobody a subjektivity.
V rámci inscenace má dobrovolný divák možnost ovlivňovat formu představení náhodným výběrem komponovaných skladeb z iPadu. Hudební koncept relativizuje fixní podobu jednotlivých divadelních situací vzhledem k náladě a atmosféře (podobně, jako je to s proměnlivostí a nestálostí našich názorů a přesvědčení).
scénář a režie: Júlia Rázusová
hrají: Natalie Golovchenko, Táňa Malíková, Zdeněk Lambor
hudba: Martin Husovský
scénografie a kostýmy: Markéta Plachá
prodej vstupenek: www.divadlonacucky.cz/zkaza-totalniho-mysleni


ČT | 24. 3. | 19.00–21.00

NA BŘEHU RHÔNY

vstupné 580/490 Kč  

Řízená degustace vín

BONNE DÉGUSTATION

Říká se, že ve víně je pravda. Přijďte ji objevit na dno pohárku během řízené degustace. Vychutnáte si lahodné vzorky vín z oblasti jižní Rhôny, včetně věhlasného Châteauneuf-du-Pape z Domaine du Bois de Saint-Jean a degustačních pokrmů. Vstupenky je možné zakoupit přímo na baru vinárny, počet míst je omezen.


PÁ | 25. 3. | 9.00–10.00

ŽIŽKOVO NÁMĚSTÍ

událost je určena pro uzavřenou skupinu

Dvojjazyčné čtení

FRANCOUZSKÝ ZVÍŘECÍ KARNEVAL

Žáci prvního ročníku česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc seznámí děti v MŠ Žižkovo náměstí s francouzským jazykem a hudbou. Dvojjazyčné čtení pohádky Maria Ramose a hudební hra na téma Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse pro nejmenší.


PÁ | 25. 3. | 18.30

BESEDA MUZEA UMĚNÍ OLOMOUC

JSEM POLITOVÁNÍHODNÝ KORESPONDENT

Literárně hudební večer

Mezi Hanou a Auvergní, které odděluje vzdušnou čarou více než 1200 km, vznikne osudové přátelství dvou spisovatelů, Jana Čepa a Henriho Pourrata. Z pracovní korespondence se záhy stává přátelský dialog, který reflektuje nejen literární zájmy pisatelů, nýbrž poskytuje i pronikavý komentář k vyhroceným dějinným událostem 20. století.
Dialogické čtení z knižní novinky Vzájemná korespondence Jana Čepa a Henriho Pourrata v podání Jana Zatloukala (FF UP) a Tobiáše Nevřivy (DAMU) prostupují klavírní vstupy talentované pianistky Elišky Tkadlčíkové (HAMU).


NE | 27. 3. | 19.00

MOZARTEUM MUZEA UMĚNÍ OLOMOUC

Scénická skica

MAGALI MOUGEL: SUZY STORCK

Mimořádná úprava „moderní Médeii“ v režii Braňo Mazúcha (vedoucí KALD DAMU) speciálně pro olomoucké uvedení! Ve spolupráci s pražským festivalem Sněz tu žábu.
Co se stane, když neposlechneme sami sebe a přinutíme se žít tak, jak je to podle názoru ostatních „normální“? Suzy Storck je moderní antická tragédie ženy v domácnosti, která nikdy v domácnosti skončit neměla. Drama pro každého, kdo už na sobě někdy pocítil otrávené ostří společenského nátlaku.
překlad: Petr Christov
režie: Braňo Mazúch
účinkují: Nataša Bednářová, Martin Krupa, Hana Müllerová, Lucia Čižinská, Kateřina Beran
hudba: Kateřina Beran
Magali Mougel (*1982) vystudovala filosofii a teatrologii ve Štrasburku a následně dramaturgii na ENSATT v Lyonu. Od roku 2014 se věnuje výhradně psaní pro divadlo. Spolupracovala s řadou divadel a souborů ve Francii. Kromě textu Suzy Storck (2013) napsala a vydala mnoho dalších her, například Guérillčres Ordinaires (2012), Erwin Motor, dévotion (2012), The Lulu Project (2017), nebo Shell Shock (2019).
Po představení následuje debata s inscenačním týmem a překladatelem Petrem Christovem.


PO | 28. 3. | 15.00–16.30

FRANCOUZSKÉ CENTRUM UP

vstup zdarma *   

Společenské hry

FRANCOUZSKÉ HERNÍ ODPOLEDNE

Už jste někdy hráli Tabu, Dobble nebo Uno ve francouzštině? A víte, kdo je Mistigri? Kdo si hraje, nezlobí, a navíc se může zdokonalit ve francouzštině. Připraveny jsou hry pro malé i velké.


PO | 28. 3. | 19.00

M.D.ORIGINAL 1869

vstup zdarma, doporučená rezervace 

Vědomostní kvíz

HOSPODSKÝ KVÍZ

Vymysleli francouzský klíč skutečně Francouzi? Co vám napoví tvar zátky od šampaňského? A jak se správně vyslovuje cordon bleu? Přijďte se poučit na hospodský kvíz na téma frankofonie.


ÚT | 29. 3. | 17.00

GALERIE BIBLIO + SÁL VOLNÉHO VÝBĚRU VKOL

vstup zdarma

Beseda

OLOMOUC FRANCOUZSKÁ

Jak to bylo se zmařeným útěkem generála Lafayetta? Jak vnímal region Hané spisovatel Albert Camus? Kdo ze slavných Francouzů je svým podpisem zvěčněn v pamětní knize uchovávané na olomoucké radnici? Kteří občané francouzské národnosti jsou pohřbeni na olomouckém hřbitově v Neředíně? Nejen to přiblíží beseda o více či méně slavných Francouzích pobývajících v Olomouci.
Rezervace místa na:  www.vkol.cz/akce-a-udalosti


ST | 30. 3. | 9.00–15.00

AULA FILOZOFICKÉ FAKULTY UP

Fórum pracovních příležitostí s francouzštinou pro SŠ a VŠ studenty

RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE

Francouzština jako trumf pro získání atraktivní pozice na trhu práce? Na tomto Rendez-vous spolupořádaném Olomouckým krajem, Francouzským velvyslanectvím v ČR a Francouzským centrem UP se dozvíte, jak na to. Setkání je určeno všem studentům SŠ a VŠ studujícím francouzský jazyk, kteří budou mít příležitost setkat se se zástupci francouzských podniků, vyslechnout četná svědectví o studiu, stážích a pracovních příležitostech ve Francii, nebo si vyzkoušet psaní životopisu a simulaci pracovního pohovoru s profesionálem. Nebude chybět ani degustace a bohaté občerstvení.


DALŠÍ INFORMACE

* Z důvodu omezeného počtu míst se doporučuje rezervace na adrese: tereza.chromeckova@upol.cz

Pořadatel si vyhrazuje právo na případné změny v programu.

ODKAZY

MÍSTA

 • Aula FF UP – Křížkovského 10
 • Divadlo na cucky – Dolní nám. 23
 • Filmový sál Konvikt UC UP – Univerzitní 3
 • Francouzské centrum Univerzity Palackého – Křížkovského 10
 • Galerie Biblio – Bezručova 659
 • Green Bar – Ztracená 3
 • Kino Metropol – Sokolská 572/25
 • M.D.Original 1869 - Březinova 7
 • Mozarteum MUO – Václavské nám. 811
 • Beseda MUO – Denisova 47
 • Vinárna Na břehu Rhôny – Dolní náměstí 2

POŘADATEL

 • Francouzské centrum Univerzity Palackého a Katedra romanistiky FF UP

SPOLUPOŘADATEL

 • Muzeum umění Olomouc

PARTNEŘI

 • Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
 • Francouzský institut v Praze
 • Francouzské velvyslanectví v ČR
 • Green Bar
 • Kino Metropol
 • M.D.Original 1869
 • Olomoucký kraj
 • Slovanské gymnázium Olomouc
 • Univerzita Palackého v Olomouci
 • Vědecká knihovna v Olomouci
 • Vinárna Na břehu Rhôny

SPONZOŘI

 • Lesaffre
 • Moravská vodárenská

PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY FESTIVALU

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)